Balcı Amca Hakkında

Anadolu’nun yüzyıllara dayanan zengin ve köklü gastronomik çeşitliliği ve yöresel lezzetlerinin kendine has kimliklerinin kaybolmadan devam etmesini isteyen, yerel ve doğal gıdayı arayanların hikâyesidir.

Bu benzersiz Anadolu lezzetlerinin, yerinde “en güzel” olduğunu biliyoruz. Aileden gelen, yıllar boyunca süren süt işletmeciliği tecrübesini, yöresel lezzet ve tatları keşfetme arzusuyla yaptığımız seyahatlerdeki deneyimlerimizle birleştirdik. Vardığımız duraklarda iki soru vardı hep aklımızda; Buraya özgü hangi lezzetler var?, Bu lezzeti burada en iyi kim yapar? Böylece “İzmir tulum peynirinin en güzelini, Gaziantep biber salçasının en doğalının, Ayvalık taş baskı zeytinyağının kendine has tadının zevkine vardık.

​Atadan, dededen aktarılan teknik ve reçetelerle, bölgesinin ürettiği meyvesi, sütü, etiyle, coğrafi işaretinin parmak izini taşıyan bu tatların, bu toprağın yerel üretici emeğiyle korunması ve devam etmesinin öneminin farkındayız. Yöresel lezzetlerin aslının korunması ve yerel üreticilerin emeklerinin layık olduğu değeri görmesi, Anadolu’nun gastronomik kültürünün kaybolmadan, bozulmadan aktarılmasının değerine inanıyoruz.